Ldap / Active Directory Doğrulama Ayarları

 

FortiLogger Hotspot doğrulama yöntemleri arasında ldap ile doğrulama yöntemi mevcuttur.Fortigate cihazınızda Active Directory entegrasyonu mevcutsa bu doğrulama yöntemini kullanabilirsiniz.

1 - FortiGate ve Ağ Bağlantısının Kontrolü

Adres ekleme işlemleri için aşağıdaki adımları uygulayınız:

Fortigate arayüzünden User&Authentication > LDAP Servers sekmesine gidiniz. Ardından Test User Credentials butonuna basarak açılan ekranda AD yapınızda kayıtlı olan bir kullanıcının bilgilerini girerek Test butonuna basınız.Connection status ve User credentials bilgilerinin Succesfull yazdığında emin olarak bu aşamayı tamamlayınız.

2 - Ldap Grup Tanımlama

AD yapınızda hangi gruba Hotspot hizmeti vermek istiyorsanız o grubu Fortigate üzerinde tanımlamanız gerekmektedir.
Bunun için User&Authentication > User Groups sekmesine gidiniz. Gelen ekranda Create New butonuna basınız. Gruba bir isim verdikten sonra Type alanını Firewall olarak seçiniz. Bir sonraki adımda Remote Groups > Add adımlarını izleyiniz. Remote Server'dan AD bağlantınızı seçiniz. Gelen ekranda gruba eklemek isteğiniz kullanıcı grup yada gruplarına sağ tık >add selected adımlarını uygulayınız ve OK diyerek seçimi tamamlayınız.

3 - Ldap Grubunu Hotspot Interface'ine Ekleme

Network > Interfaces sayfasına gidiniz ve Hotspot için ayırdığınız Interface'e giriniz. User groups alanında LDAP grubunuzu seçip OK butonuna tıklayınız.

4 - Ldap Grubunun Erişim Kuralı

LDAP kullanıcılarının Hotspot arayüzüne erişebilmeleri için aşağıdaki gibi kural yazılmalıdır.

5 - Ldap Grubunun İnternet Erişim Kuralı

LDAP kullanıcılarının internet erişimlerinin aktifleştirilmesi için aşağıdaki gibi kural yazılmalıdır.

6 - Ldap Grubunu FortiLogger'a Ekleme

Fortilogger arayüzünde; Ayarlar > Hotspot Ayarları > Misafir Grup Adı alanına Hotspot Interface'ine eklediğiniz LDAP grubunu ekleyip, Hotspot Doğrulama alanını Captive Portal olarak seçip Hotspot Ayarlarını Kaydet butonuna basarak ayarları tamamlayınız.

7 - Ldap-Ad ile Oturum Açma

Hotspot Giriş ekranında istenilen bilgileri LDAP kullanıcı bilgilerinize göre doldurup Bağlan butonuna tıklayarak oturum açabilirsiniz.

8 - Oturum Sonrası İzleme

Başarılı bir şekilde oturum açıldıktan sonra Hotspot > Hotspot Kullanıcıları > Aktif Kullanıcılar sekmesinde kullanıcılarınızı takip edebilirsiniz.


Ldap Entegrasyonu Active Directory Hotspot Entegrasyonu Active Directory Authentication FortiGate LDAP Authentication