FortiGate API Bağlantısı 

FortiGate API Bağlantısı Ayarlama

FortiGate API bağlantısı ile FortiGate View özelliklerine, FortiGate ARP (IP-MAC eşleştirme) tablosuna ve FortiGate konfigürasyon ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz. FortiGate API bağlantısını aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz:

Fortıgate için profil tanımlama
1
FortiGate API ve SSH bağlantısı için FortiGate üzerinde yandaki haklara sahip profil oluşturmanız tavsiye edilir.
Konfigürasyon yedekleme hizmeti kullanmak istiyorsanız Fortigate Api bağlantısını sağladığınız kullanıcı "Super_Admin" profiline sahip olması gerekmektedir. "Super_Admin" yetkileri dışında alınan konfigürasyon yedekleri, yetki kısıtı nedeni ile hatalı çalışabilir. Konfigürasyon yedekleme hizmetini kullanmak istemiyorsanız “Read-Only” yetkiye sahip profil tanımlayabilirsiniz.
“User & Device” hakkı Hotspot işlemlerinde kullanılmaktadır. Hotspot hizmetini kullanmak istemiyorsanız “Read-Only” yetkiye sahip profil tanımlayabilirsiniz.
Yetkilendirilecek cihazın seçilmesi
2
Cihaz > FortiGate View Ayarları sayfasında “Yetkisiz Cihaz” sekmesini açınız.
Açılan sekme içerisinde cihazınızın üzerine gelerek "Yetkilendir" butonuna tıklayınız.
Yetkilendirme Ayarlarının tanımlanması
3
Sol menüde açılan kullanıcı adı, şifre ve port (Port bilgileri daha önceden yapmış olduğunuz ayarlara göre varsayılan port numaralarından farklı olabilir) bilgilerini girdikten sonra, "SSH bağlantısı açık" kutusunu işaretleyiniz. (Not: FortiGate API ve SSH bağlantısı için Read-Only kullanıcı açmanız tavsiye edilir)
"Yetkilendir" butonu ile işlemleri tamamlayınız. İşlemler tamamlandıktan sonra bağlantı bilgileri “Durum/Açıklama” üzerinde gösterilecektir.
API Bağlantısının test edilmesi
4
“API bilgisini çek” butonuna tıklayarak bağlantının başarılı olduğunu doğrulayabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=CaQ8q-OHjhE
Eklenme Tarihi
  •   19.02.2017