IP Kullanıcı Rehberi Kullanımı


IP Kullanıcı Rehberi ile IP ve Kullanıcı adlarını eşleştirerek, FortiLogger içerisinde IP-Kullanıcı adı çözümlemesi yapabilirsiniz. IP kullanıcı rehber çözümlemesi için 4 farklı yöntemi birlikte veya tek olarak kullanabilirsiniz.

  • 1. (Local Column) Elle tanımlanmış kullanıcı rehberi ve FortiGate konfigürasyon dosyasında bulunan IP-Adres listesi.
  • 2. (Srcname) FortiGate "Device Detection" ile elde edilmiş kullanıcı/cihaz isimleri.
  • 3. (Unauthuser) FortiGate ile entegre edilmiş "FortiClient" üzerinden alınmış kullanıcı listesi.

Bu listelerde IP – Kullanıcı adı çözümlemede öncelik sırasını sürükle bırak yöntemi ile isteğe göre ayarlabilirsiniz. Elle tanımlanan (Local Column) liste dışında "Device Detection", "Active Dİrectory" ve "FortiClient" entegrasyonu ile sağlanan IP-Kullanıcı Rehberi otomatik olarak çekilmektedir. Rehbere elle kayıt tanımlama veya FortiGate konfigürasyon dosyasından IP-Adres listesi aktarma işlemi için aşağıdaki adımları uygulayınız:

1 - Rehberin Düzenlenmesi

Ayarlar > IP Kullanıcı Rehberi sayfasında sol bölümde bulunan IP Kullanıcı Ekle/Düzenle menüsünde gerekli alanları doldurarak "Rehbere Ekle" işlemini yapabilirsiniz. Sağ tarafta bulunan tabloda eklenmiş kayıtlar gösterilecektir. "Düzenle" veya "Sil" butonuna tıklayarak kayıt üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

2 - FortiGate'den IP-Adres Listesini İçe Aktarma

FortiGate konfigürasyon dosyasından IP-Adres listesini içe aktabilmek için lütfen öncelikle FortiGate API bağlantısını yapınız. Daha sonra "FortiGate'den içe aktar" menüsünde ilgili cihazı seçip "Aktarmayı Başlat" butonuna tıklayınız.


IP Kullanıcı Rehberi   Rehber İçe Aktarma   Device Detection   Active Directory Entegrasyonu
Eklenme Tarihi
  •   19.04.2017