FortiGate API Bağlantısı 


FortiGate API bağlantısı ile FortiGate View özelliklerine, FortiGate ARP (IP-MAC eşleştirme) tablosuna ve FortiGate konfigürasyon ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz. FortiGate API bağlantısını aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz:

1 - FortiGate için Profil Tanımlama

FortiGate API ve SSH bağlantısı için FortiGate üzerinde yandaki haklara sahip profil oluşturmanız tavsiye edilir.

Konfigürasyon yedekleme hizmeti kullanmak istiyorsanız Fortigate Api bağlantısını sağladığınız kullanıcı "Super_Admin" profiline sahip olması gerekmektedir. "Super_Admin" yetkileri dışında alınan konfigürasyon yedekleri, yetki kısıtı nedeni ile hatalı çalışabilir. Konfigürasyon yedekleme hizmetini kullanmak istemiyorsanız “Read-Only” yetkiye sahip profil tanımlayabilirsiniz.

“User & Device” hakkı Hotspot işlemlerinde kullanılmaktadır. Hotspot hizmetini kullanmak istemiyorsanız “Read-Only” yetkiye sahip profil tanımlayabilirsiniz.

2 - Yetkilendirilecek Cİhazın Seçilmesi

Cihaz > FortiGate View Ayarları sayfasında “Yetkisiz Cihaz” sekmesini açınız.

Açılan sekme içerisinde cihazınızın üzerine gelerek "Yetkilendir" butonuna tıklayınız.

3 - Yetkilendirme Ayarlarının Tanımlanması

Sol menüde açılan kullanıcı adı, şifre ve port (Port bilgileri daha önceden yapmış olduğunuz ayarlara göre varsayılan port numaralarından farklı olabilir) bilgilerini girdikten sonra, "SSH bağlantısı açık" kutusunu işaretleyiniz. (Not: FortiGate API ve SSH bağlantısı için Read-Only kullanıcı açmanız tavsiye edilir)

"Yetkilendir" butonu ile işlemleri tamamlayınız. İşlemler tamamlandıktan sonra bağlantı bilgileri “Durum/Açıklama” üzerinde gösterilecektir.

4 - API Bağlantısının Test Edilmesi

“API bilgisini çek” butonuna tıklayarak bağlantının başarılı olduğunu doğrulayabilirsiniz.FortiGate API Bağlantısı
Eklenme Tarihi
  •   19.02.2017